Kirkerne

Presiding Bishop

 

Michael Warnon

460 Station Road, Rock Tavern, NY 12575

USA

Mail: Michal.warnon@gmail.com

Regionalbiskop for Danmark

 

Evert Sundien

Hagagatan 37, 1,113 47 Stockholm

Tlf: +46 70660 4269,

Mail: biskop.evert@lkk.se

 

Generalvikar

 

Jan Kvistborg

Hasselvej 50,9260 Gistrup

tlf 2938 7444,

Mail: jan@lkk-dk.dk

 

Biskop

 

Uffe Børjesen

Knudsskovvej 73B, 4760 Vordingborg

Tlf: 5067 2446,

mail: uffe@lkk-dk.dk

præst

 

Mogens Blichfeldt

Randersvej 90, Bendstrup, 8544 Mørke

tlf. 2963 8479

mail: mogens@lkk-dk.dk

 

CW Leadbeaters Oratorium,

Roskilde

 

Ansvarshavende præst

 

Kenneth Christensen

Egegårdsparken 5

4000 Roskilde

tlf: 28 74 17 21

mail: kenneth@lkk-dk.dk

Maria Magdalene Kirke,

Hillerød

 

Ansvarshavende præst og menighedsrådsformand:

 

Birgit Adelsteen Ljungdahl

Hansensvej 10, 1.tv., 3400 3400 Hillerød

Tlf: 6131 9193;

mail: birgit@lkk-dk.dk

 

 

Sankt Gabriels Kirke, Aarhus

 

Ansvarshavende præst:

 

Lise Ollendorff

Finsensgade 52, 2. th., 8200 Århus N

Tlf: 6091 7602,

mail: lise@lkk-dk.dk

 

 

 

Helligåndskirken, København

 

Ansvarshavende diakonisse og kasserer i menighedsrådet

 

Simone Andersen

Brumleby 103, 2100 København Ø

Tlf: 8161 9320; mail simone@lkk-dk.dk

Pastor emeritus

 

Heinrich Nielsen

Roevej 6, 8643 Ans by

Tlf: 2625 1848, mail: Heinrich@lkk-dk.dk

 

Pastor emeritus

 

Natascha Høyer

Walkendorffsvej 88, 5700 Svendborg

Tlf: 2238 8244, mail: natascha@lkk-dk.dk

 

 

 

Diakon

 

Karin Joy Wolff

Holmevej 6,9490 Pandrup

Tlf: 4059 4440

Mail: karin@lkk-dk.dk

 

 

 

 

 

Liberal katolsk kirke er en sakramental kirke med et esoterisk syn på reinkarnation. karma og den menneskelige evolution

Foreningen

Liberal katolsk kirke i Danmark

 

Formand

 

Kenneth Christensen

 

 

 

 

Præst og kasserer i menighedsrådet:

 

Kenneth Christensen

(se CW Leadbeaters Oratoriun)

 

 

 

 

Menighedsrådsformand

 

Dorte Abildskov

Skjoldborgsvej 3, Selling, 8370 Hadsten

Tlf: 2972 4284;

mail: dorte@lkk-dk.dk

 

Kasserer i foreningen

 

Birgit Adelsteen Ljungdahl

(Se Maria Magdalenes kirke)

 

 

 

 

Kasserer i menighedsrådet

 

Finn Andersen

Skjoldborgsvej 3, Selling, 8370 Hadsten

Tlf: 2972 5030;

mail: finn@lkk-dk.dk